Burgundi és púder: az őszi dekoráció legsikkesebb kombinációja
Csináld MagadEzúttal a Duna Tv Család-barát című műsorába kértek fel, hogy bemutassam a legújabb őszi dekoráció ötleteimet. Az idei évben több területen, így a lakberendezésben is nagyobb hangsúlyt kaptak a púder rózsaszín, és a burgundi, borvörös árnyalatok, így én is ezekre helyeztem a hangsúlyt amikor a lenti DIY ötleteket elkészítettem.
Így készíthető őszi dekoráció divatos színekkel feldobott növényekből!
A három ötlet mindegyikét tehát a vöröses és a rózsaszínes árnyalatok hangulata hintette be, őszi dekorációk révén pedig igyekeztem olyan alapanyagok közül válogatni, melyek szezonálisan mindenki számára elérhetőek, ha kimozdulnak a természetbe: leveleket, illetve makkokat választottam a projektek megvalósításához.
Úgy gondolom, hogy ezek az egyszerűen elkészíthető DIY ötletek bármely otthonban megállnák a helyüket, mint sikkes őszi dekorációk, ugyanis az idei év – ha a lakberendezési trendekre gondolunk-, másról sem szólt, mint hogy különféle, természetben is megtalálható anyagokkal igyekezték feldobni az enteriőröket, és a korábbi évek trendjeivel ellentétben újabban nem az egzotikus dzsungelek stílusát igyekeztünk az otthonok részévé tenni, hanem visszafordultunk az európai növényekhez, anyagokhoz. Ilyenek voltak például a különféle natúr fatörzsek, melyeket egy üveglap segítségével, illetve kisebb csiszolások, lakkozások révén dohányzóasztallá avanzsáltak, vagy a len-, cement tárgyak bevitele a dekorációs termékek közé. Nagy divatnak örvendenek világszerte a réz hatású, fémes anyagok használata is.
Ezt a trendet követtem kombinálva az említett színpárossal, és azoknak a különféle árnyalataival.
PROJECT 1 – fali dekoráció a lehető legegyszerűbben!
Ez a levél fali kép a lehető legegyszerűbb módja annak, hogy részévé tegyed az otthonodat az ősz hangulatát, ráadásul sokféleképpen megmutathatod a kreativitásodat ebben a projektben, hiszen a levelek elhelyezését, színezését is variálhatod, magukat a leveleket is ízlésed szerint választhatod ki, és a képkeret díszítésével is különleges hatást érhetsz el.
Ami az általam elkészített képhez kellett:
- Tetszőlegesen választott levél
- Vastag könyv
- 2 egyforma méretű üveglap: ezeket megvásárolhatók újonnan is, illetve újrahasznosíthatjuk egy régi képkeret üveglapját is. Akár plexivel is megvalósítható a projekt, ha nem akarsz üveggel dolgozni.
- Kétoldalú ragasztó.
- Szigetelőszalag,
- Fonal
1. Lépés – Levelek szedése
Keress egy neked tetsző levelet! Az ősz gyönyörű, kár lenne ha kihagynád a kellemes erdei séta lehetőségét: ez pedig jó alkalom arra, hogy barangolj egy nagyot az aranyló levelek közt!
Érdemes a levél kiválasztása előtt beszerezni az üveget, így elkerülheted, hogy túl nagy levelet válassz. Ha megvan a tökéletes levél, vidd haza, tisztítsd meg, ha szükséges, és helyezd be a vastag könyv lapjai közé egy-két órára, hogy picit kilapuljon.
2. lépés – Festés
A kilapított leveledet a következő lépésben díszíthetted: bármilyen színnel festheted, de a natúr színek is látványosak és mutatósak (ebben az évszakban különösen!). Mi az egyik képnél arannyal fújtam le a leveleket, a metálos színek szeretetének jegyében.
3. lépés – Ragasztás
Ragassz mindent a helyére! A kétoldalú ragasztó egy nagyon hasznos találmány, ha vékony és átlátszó, minden oldalán tapadó felületre van szükséged. A levelek felragasztásához, illetve az üveglapok biztonságos összeragasztásához pedig épp erre volt szükség.
Mindkét üveglap szélére felragasztottam egy-egy csík ragasztót, ahogy a levelekre is, majd összeillesztettem a lapokat.
Ha a levél kilógna, vágj le belőle.
Tipp: érdemes az üveglapokat ragasztás előtt egy kis ecetes vattával áttörölgetni, hogy eltávolítsd róla a szennyeződéseket és az ujjlenyomatokat.
4. lépés – Keretezés
Úgy hiszem, hogy a végeredmény akkor is jól mutathatna, ha nem teszek rá külön keretet, de az én ízlésem szerint esztétikusabbak azok a képek, amiknek van kerete, ezért adtam hozzá ezt a lépést is fali dekoráció befejezéséhez.
A szigetelőszalaggal ragasztottam körbe az üveg képet. Ez a módszer rendkívül gyors, és természetesen ez esetben is módosíthatunk a kép megjelenésén egy különleges mintájú ragasztóval.
Ha szeretnéd felakasztani a képet a falra, a ragasztás előtt, a szigetelőszalag és az üveg közé helyezd a fonalat, zsineget vagy épp szalagot. Így erősebben fogja tartani a képet, melynek az üvegek miatt azért van súlya.
A kép akkor is jól mutat, ha a falnak támasszuk, így az akasztó hozzáadása opcionális.
Kész is a fali dekoráció, mely akkor a legmutatósabb, ha többet is készítesz belőle, variálva a levelek színét és az üveg méretét, formáját. A kép 45 perc alatt elkészíthető.
PROJECT 2 – ismét levelek, most egy saját készítésű tányéron!
Mutatós, saját kezűleg készített levélmintás tányérkészletet tehetünk az étkezőasztalunkra, mely az őszi dekoráció lelke lehet az otthonunkban. Bár ez a projekt nehezebbnek tűnik, már csak azért is, mert nagyjából 2 és fél órába telik elkészíteni, de az igazság az, hogy ez is meglehetősen egyszerű.
Amire szükséged lesz:
- Süthető gyurma, vagy agyag
- Sodrófa
- Sniccer
- Levél, melynek látványos az erezete.
- Ecset
- Akrill festék
- Festék spray (ezzel könnyebb dolgozni)
- Vizes alapú fényes lakk
- Celofán
- Alufólia
- Sütőpapír
- Celofán
- Alufólia
- Sütőpapír
- Tál, melynek gömbölyű az alja, és behelyezhető a sütőbe
1. Lépés – Levél forma készítés
A sodrófát tekerjük körbe celofánnal, hogy ne tapadjon rá a gyurma, amikor elkezdjük nyújtani. Körülbelül egy centiméteres vastagságra nyújtsuk ki a gyurmát, majd nyomjuk bele a levelet. A levelet annyira nyomjuk bele a gyurmába, hogy minél jobban látszódjanak rajta az erek.
Ha ez megvan, vegyük kézbe a sniccert, és vágjuk körbe a levelet.
2. lépés – A tál formázása
A gyurma ebben az állapotában még könnyen formázható, csak sütés közben, illetve utána éri el a végleges formáját. Mivel mi egy tálka formát szeretnénk létrehozni, ezért alufóliából egy kis gombócot készítettem, ennek a gömbölyű felére fogjuk felfektetni a levél formát, mely ennek köszönhetően tálka formájúra fog sülni.
A levelet szedjük le a gyurmáról, majd jöhet a sütés! Mielőtt ráfektetnénk a gyurmát a gömbre, takarjuk le azt egy sütőpapírral, így elkerülhetjük, hogy a gyurma ráégjen a formára.
3. lépés – Sütés
Süsd meg a gyurmát 110 fokon! Körülbelül 30 percig hagyd a sütőben. Várd meg amíg kihűl: ez nem csak azért fontos, mert megégetne, hanem azért is, mert hűlés után alakul ki a kívánt forma. Ha melegen érünk hozzá, eldeformálódhat.
Ha jól dolgoztunk, a gyurma teljesen kemény, és szépen látszanak rajta a levél nyomai.
4. lépés – Festés
Tedd egyedivé: azaz fesd le! Én a burgundi vöröset, a púder rózsaszínt és a pávazöldet választottam, a színeket két rétegben vittem fel. A hátoldalán arany színű spray-t használtam – bevallom itt a stílusosság igénye mellett a lustaság is inspirált. Ez a módszer ugyanis sokkal gyorsabb és egyszerűbb, mintha ecsettel kenegettem volna a hátsó oldalt is. Arannyal festettem a levelek szélét is, hogy még csillogóbbak legyenek.
Ha csillogástól van szó, ne elégedjünk meg pusztán az arannyal! Mi lakkot használtunk, mellyel a megszáradt, színes tálainkat még ragyogóbbá tettük. Ráadásul ez a felület védő rétegként megóvja a tál festett felületét a kopástól, plusz így könnyebben is tisztítható.
És kész is a dekoratív, őszi dekoráció, melyet használhatsz ékszertartóként, mécsestartóként, szimplán dekoratív tálként is, személy szerint azt is el tudom képzelni, hogy apró színes makkokat szervírozzunk rajtuk!
PROJECT 3 – az őszi húsvéti tojásnak makk a neve!
Nem tudom miért, de az én szememben a makk egy olyan aranyos termés, melyet legalább olyan vidáman gyűjtöttem gyerekként, mint a gesztenyét. Viszont arra nem emlékszem, hogy makkokból gyártottam-e bármit, míg gesztenyéből mindenféle figurákat “építettem”, a kis embertől kezdve a süniig bezárólag.
A makk az ősz szimbóluma, így érdemes őket az őszi dekoráció részeként felhasználni, ráadásul a termések tartósságát jól kihasználhatjuk, akár következő évre is eltehetjük őket, ha készítünk ajtódíszt, arra is felragaszthatjuk őket. Pláne, ha feldobjuk megjelenésüket az aktuálisan divatos színekkel, jelen esetben a burgundival és a púder rózsaszínnel!
Pontosan ezt tettük a mindössze egy órát igénybe vevő harmadik projektünk során:
Mi kell a színes makkokhoz?
- Sok, sok makk!
- Akrill festék
- Ecset
- Ragasztópisztoly
- Ragasztószalag (a festés során segítség)
1. lépés – Makkok mosása
Alaposan mossuk meg a korábban összegyűjtött makkokat – ez fontos, mert én például kukacokat találtam benne. 🙂
2. lépés – Festés
A tiszta makkokat száradás után válasszuk szét a kalapjuktól, majd fessük be őket a választott színekkel.
3. lépés – Ragasztás
Ha megszáradt a festék, ragasszuk vissza a kalapot, és már kész is!
A kész, színes makkokat az őszi dekoráció részeként elhelyezhetjük például egy nagyobb levélből készült tálban (melynek elkészítését a második ötletben írtuk le), vagy ahogy fentebb is említettem az ajtódíszt: bármilyen dekoráció részeként jól mutathatnak ezek a vidám és cuki darabok.
Plusz egy ötlet: kapjunk fel pár gallyat is!
Az erdőben tett látogatás során gallyakat is hazavihetünk, melyeket egyszerűen felhasználhatunk a mécseseink díszítéséhez!
A ragasztópisztoly segítségével ragasszuk fel az ágakat egy mécsesre, pohárra. Előtte érdemes közel azonos hosszúságúra tördelni, vágni őket, de törekedjünk a természetességre! Ha megszáradt a ragasztó, helyezzünk egy mécsest a pohárba, és voilà, kész is az új dekor mécsestartó!
Természetes anyag, azonnali hatás! Szerintem szuperül mutat az őszi dekoráció közepére helyezve!
Ha részletesebben is kíváncsi vagy arra, hogy hogyan készítettem el ezeket a dekorációkat, akkor kattints a lenti képre, ahol megnézheted adást, ahol bemutattam őket! Az én részem a 19. perctől kezdődik. 🙂
Remélem tetszeni fog!
Hiszek abban, hogy te, és a kreativitásod, közösen, különlegessé tudjátok tenni az otthonodat. A projektjeimmel és a cikkijeimmel be szeretném bizonyítani nektek, hogy bárki lehet kreatív egy kis segítséggel. Kattints ide, hogy jobban megismerhess!