Így készíts geometrikus gyertyatartót házilag
Csináld Magad
Cikkünkben egy DIY ötlettel bebizonyítjuk, hogy a boltokban látott egyedi gyertyatartókat házilag is könnyű elkészíteni! Ezzel a különleges gyertyatartó készítési módszerrel egy igazán tartós darabot tudtok létrehozni, és úgy dekoráljátok, formáljátok, ahogy csak akarjátok.
Elsőre talán kicsit összetettnek tűnik majd ez az ötlet, de a cikk elolvasása utána már menni fog, mint a karikacsapás!
Honnan jött a gyertyatartó készítés ötlete?
Több cikkünkben olvashattatok a dán életérzésről, a hygge-ről, ami az otthonosság megteremtéséről szól. A hygge lényege, hogy az év minden hónapjában ugyan azt a kellemes, meghitt, meleg hangulatot próbáljuk biztosítani magunk számára, melyben igazán jól érezzük magunkat. Különösen a téli hónapokban érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a gyertyákra, hiszen természetes fényüknek köszönhetően vidámabbá teszik az otthonunkat. Mivel ebbe is szerettünk volna egy kis kreativitást és egyéniséget vinni, elkészítettük nektek ezeket a különleges darabokat.
Tartsatok velünk és öntsünk formába izgalmas gyertyatartókat házilag!
Amire szükséged lesz:
-
- Fehér cement
-
- Keverőtál
-
- Víz
-
- Sniccer
-
- Olló
-
- Filc
-
- Karton
-
- Vastag, és jól tapadó ragasztószalag
-
- Bármilyen festék
-
- Rézkupak (mi 22mm-eset használtunk)
- Öntőforma (ehhez biztosítunk segítséget)
1. Lépés: Vágd ki a kartonból a formát és készítsd elő, hogy hajtható legyen
A kartonlapra rajzold fel a mintát (pár ötletet előre megadunk ehhez, a cikk végén találjátok, de ti is létrehozhattok saját formákat). Ez lesz majd a váza a gipsz formátoknak. A sniccer vagy az olló segítségével vágd ki a formát. Rajzold meg jól láthatóan a hajtás éleket, majd a sniccerrel karcold be őket egy kicsit, hogy könnyen hajtható legyen a karton.
2. Lépés: Készítsd elő a formát a gipszöntéshez
Fektesd magad elé a hajtogatható kartonformát úgy, hogy az az oldala legyen fölül, amit nem karcoltál be. Ezt az oldalát vond be ragasztószalaggal, majd ha már az egészet befedted, vágd le a felesleges ragasztót, hogy csak a formán maradjon. Ez lesz a geometrikus formád belső oldala. Erre a lépésre azért volt szükség, hogy a gipsz ne ragadjon bele a papírba, és utólag könnyen eltávolítható legyen a forma a gyertyatartóról.
3. Lépés: Készítsétek el a geometrikus formát
Ha ez kész, hajtsd össze formát a képen látható módon, és ragaszd össze az oldalait. Ha már egyben van a formátok, jó szorosan tekerd körbe a ragasztószalaggal, hogy később, ha beleöntöd a gipszet, ne folyjon ki a réseken.
4. Lépés: Öntsük bele a cementet
A cement elkészítése nem nehéz, csak figyelni kell az arányokra. Ehhez minden csomagoláson van útmutató, az általunk használt fehér cement esetében 3:1 arányban kellett cementport és vizet összekeverni a megfelelő sűrűségű massza eléréséhez.
Nézd meg a csomagoláson, hogy mi az ideális arány az adott cement esetében, és keverd ki a masszát.
Tipp: Ezen a ponton lehet előre színezni a cementet. Úgy vettük észre, hogy ha a folyékony cementhez adunk hozzá festéket, akkor száradás után sokkal természetesebb árnyalatokat tudunk elérni, mintha utólag festenénk be az oldalait. Alul a képek közt találtok majd példát mindkét verzióra, érdemes előre eldönteni, hogy melyik végkimenetel szimpatikusabb számotokra. Ha úgy döntenétek, hogy a folyékony cementet színezitek, akkor is használhattok bármilyen festéket, ahogy a képen is láthatjátok, mi olyan termékeket használtunk, melyekkel falfestékeket szoktak beszínezni, de ugyan így működhet a tempera is, vagy bármely más festék.
Ha elkészült a massza, öntsd bele a formába.
Mielőtt megkötne a cement, két fontos teendőd van: először is, ha benne van a folyékony cement a formában, finoman ütögesd az asztalhoz a formát, hogy ne maradjanak levegőbuborékok a gyertyatartóban, ezután a még mindig folyékony cementbe helyezd bele a rézkupakot, ebbe kerül majd a gyertya. Figyelj, hogy a rézkupak párhuzamos legyen a forma aljával, hogy a gyertyád egyenesen álljon majd benne.
Várj addig, míg a cement teljesen megköt (ez körülbelül 12 óra), majd vágd le róla a kartont.
Ahogy a képen is látható, a cement teljesen felvette a formát, néhol talán túl is folyt kicsit rajta. Ezért fontos, hogy a karton oldalait a lehető legprecízebben illeszd egymáshoz, hogy minél kevesebb cement folyjon a repedések közé. A kisebb túlfolyások ugyanis korrigálhatók utólag, akár a snicerrel, akár csiszolólap segítségével könnyen eltávolíthatók, viszont a nagyobb eltéréseket nehéz lenne korrigálni.
Már kész is! Egy kis díszítés után senki sem fogja tudni megmondani, hogy ez a gyertyatartó házilag készült, és nem a boltban vetted.
5. Lépés: Díszítsd fel
Itt akár abba is hagyhatod ha minimalista stílusra vágysz. De ha színesebb darabot szeretnél, rengeteg lehetőséged van arra, hogy még különlegesebbé tedd a gyertyatartódat, használhatsz spray-ket, vagy vízfestéket, temperát, akár decoupage technikával is bevonatod az oldalait.
És el is készült a gyertyatartód.
Reméljük elnyerte a tetszéseteket ez a különleges DIY ötlet, és ha ti is elkészítitek ezeket a geometrikus gyertyatartókat házilag, osszátok meg velünk Facebookon vagy Instagramon, írjátok be a megjegyzésbe, hogy #butopea
Forma sablonok:
Hosszú geometrikus verzió sablon:
Kerek geometrikus verzió sablon:

Mindig valami különlegesre vágytam – picit ki akartam lógni a sorból: nem azért, hogy jobb legyek bárkinél, vagy hogy észrevegyenek az emberek, hanem hogy egyedinek érezhessem magamat.
A kreativitás által mindenki számára lehetővé válik, hogy különlegesnek érezhesse magát – én az írásban találtam meg a kibontakozás lehetőségét.