fbpx

Megreformált beltéri ajtó: avagy a vidámság új platformja

Kreatív Ötletek, Lakberendezési stílusok

Régebben, mikor háttérképeket kerestem az interneten, a különféle országok képei közt rengeteg olyat találtam, amelyeken városok, utcák voltak láthatóak. Legjobban az tetszett, ha feltűnt egy-egy vidám színű bejárati ajtó az egyébként egyszerű házak bejáratánál.

Dublin, Mexikó, New Orleans és Palm Springs házai közt találtam a legkülönlegesebb ajtókat. Egy kis utánaolvasás után rájöttem, hogy bizonyos kultúrákban nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az ajtók színének, mint gondoltam volna: Kínában Holdújévkor például azért festik pirosra a bejárati ajtót, mert itt az ajtó szimbolikusan az otthon száját jelképezi, az átfestéstől pedig azt várják, hogy szerencsét és boldogságot hozzon a lakásban élők számára. A 19. századi Amerikában a piros ajtó a biztonságot jelképezte, azaz azt, hogy ide bátran betérhet a fáradt vándor.

Itthon is találkozhatunk különleges ajtó- és ablakfestési szokásokkal: például, ha felkapaszkodunk Esztergomban a Babits Mihály emlékházhoz, már a domb aljáról látszik a vízkékre festett ablak és bejárati ajtó. Mikor rákérdeztünk, hogy mi ez a különös dizájn, azt felelte a múzeumpedagógus, hogy az emberek arra jöttek rá, hogy ha kékre festik az ablakokat és az ajtókat, kevesebb légy és szúnyog száll be a lakásba.

beltéri ajtó: különlegességek

A színes ajtó tehát számos dolgot jelenthet, számos funkciója lehet, de ha nem keresünk különösebb értelmet a szokásostól eltérő ajtószínek mögött – mint ahogy első körben én sem kerestem –, akkor is arra juthatunk, hogy szuper különleges és hangulatos darabokról van szó. Ráadásul nem feltétlenül szükséges kifejezetten bejárati ajtókban gondolkodnunk, egy színesre festett beltéri ajtó is teljesen új hangulatot vihet az otthonunkba!

Magam részéről szívesen „dekorálok” beltéri ajtó színezéssel az otthonomban. Szerencsére rengeteg inspiráló ötletet találhatunk az interneten.Természetesen a három főszínnel: a pirossal, a kékkel és a sárgával játszanak a legtöbbet, és ezekről lehet a legtöbb képet látni az interneten. Bár -ahogy fent említettem-, számos szokás kapcsolódik ezekhez a színekhez, de simán, mint színes ajtók is különlegesek:beltéri ajtó: különlegessségek

Ami engem a leginkább meglepett, az az, hogy a zöld és a narancssárga ajtók milyen jól mutatnak. Személy szerint nem igazán rajongok a narancssárga színért, de ezek az ajtók teljesen megváltoztatták a véleményemet erről a színről:

beltéri ajtó: narancssárga árnyalatok

Egyszerre barátságosak és vidámak ezek az ajtók, és egyáltalán nem olyan kihívóak és rikítóak, mint amilyen a narancs azon árnyalata, mely a fejemben élt idáig. Ez a matt, sütőtökre emlékeztető szín egész évben az ősz legszebb heteit idézi, mikor bármerre fordulunk aranyló levelek csillognak fölöttünk.

A zöld színnel kapcsolatban már sokkal pozitívabb voltam: mindig is szerettem a zöld nyugtató hatását, azt, hogy a természetre, és az egészségre, az életre emlékeztet.

beltéri ajtó: zöld árnyalatok

Ráadásul a képeken látható árnyalatok, ez az olíva- és almazöld színek még üdébbé teszik az egyébként is ragyogóan fehér házakat.Korábban nem igen találkoztam lila-, illetve rózsaszín ajtókkal, de az alábbi képek ezekkel kapcsolatban is egészen új távlatokat nyitottak előttem: beltéri ajtó: rózsaszín árnyalatok

Úgy gondoltam, hogy egy rózsaszín, vagy lila ajtó csak túlzás lehet, de ezek láttán azt gondolom, hogy még a jobb szélső padlizsán ajtó is teljesen megállja a helyét. A pasztell rózsaszín, és a levendula ajtók pedig egyszerre romantikusak és visszafogottak.

A sok színes kültéri ajtó után pedig hadd mutassunk egy beltéri ajtó válogatást:

beltéri ajtó válogatás

A képek forrása: Pinterest


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük