Hogyan helyezzük megfelelően a mennyezeti lámpákat?
Praktikus MegoldásokA lakberendezés egyik sarkalatos pontja a fényforrások elhelyezése a helyiségekben. Hiába vannak a színek harmonikusan összeválogatva vagy a dekorációs elemek a legízlésesebb elrendezve, a megfelelő világítás nélkül ez mit sem érhet. A sötét zugok és sarkok nem biztos hogy meghittebbé varázsolják a szobákat, sokkal inkább egy fénytelen és homályos odúvá. Éppen ezért elengedhetetlen a megfelelő mennyezeti lámpa és elhelyezés kiválasztása, amivel elérhetjük a kívánt hatást, hogy a helyiségekből kihozzuk a maximumot és teljes pompájukban tündökölhessenek.
Szerencsére ma már nem vagyunk arra kényszerítve, hogy az egyszer kitalált összhatáson ne tudnánk könnyen változtatni, s ebben nagy szerepet játszanak a egyszerűen összerakható és áthelyezhető minimalista eszközök, melyek újragondolásával a legunalmasabb sarkot is feldobhatjuk és izgalmassá tehetjük.
Ilyenek a függő fényforrások is, amelyek nagy előnye hogy könnyen variálhatóak ( úgy variáljuk ahogy nekünk tetszik). Állítható hosszúságú zsinórjuknak köszönhetően módosíthatjuk őket, így elérve a legváltozatosabb fényhatásokat az összpontosított fényártól a finom és sejtelmes hangulatvilágításig.
Na jó, de hogyan találjuk meg az ideális hosszúságot a madzagnak és melyek azok a szempontok amiket ilyenkor érdemes szem előtt tartani? Ezen fogunk a cikk további részében végigmenni!
Mérjünk és számoljunk
A megfelelő magasság megállapításának legegyszerűbb módja, ha a helyiség belmagasságának minden métere után megközelítőleg 6 cm-t számolunk a zsinór hosszának. Tehát egy 3 méteres magasságban lévő plafonról 18-20 centiméter az ideális távolság a lámpának, világítása így oszlik el a legegyenletesebben.
Ha kicsit lágyítani szeretnénk a helyiségeink, például az étkező világításán, érdemes a csillár helyett három vagy több lámpát egymás mellé lógatni, mert így a szemet nem zavarja az egy pontból érkező fényáradat és selymesebb, átmenetesebb fényviszonyokat teremthetünk. Persze a mindekinek saját magának kell kikísérletezni, mely beállítások hozzák meg a kívánt hatást.
Lépcsőforduló és konyha
Világítás minden szobába kelleni fog, ezért menjünk végig sorjában, milyen szempontok alapján kell elhelyezni a mennyezeti lámpákat, hogy előnyös tulajdonságaikat a legjobban kihasználjuk.
Egy előszoba vagy egy lépcsőforduló bevilágítása nem nagy ördöngősség. Ha szeretnénk elkerülni azt, hogy sötétben botorkálva kelljen felmásznunk az emeletre vagy az otthonunk másik pontjára egy-két jól elhelyezett fénytesttel orvosolhatjuk a problémát.
Itt amire vigyáznunk kell a megfelelő magasság eltalálása – az emberek hajlamosak félteni testi épségüket (és persze a berendezést is) ezért törekedjünk arra, hogy elég magasra tegyük. Mivel sok ember figyelmetlen, nem egy kellemes élmény az, amikor felfelé menet az ismeretlen terepen a lámpába ütközik – főleg akkor, ha világít. Ezért érdemes alapul venni az átlagmagasságot (ami mondjuk férfiak esetében 180-190 cm) és ehhez mérten lógatni a lámpát, aminek az alja legalább 40 cm-re legyen a fejmagasságtól. Így biztonságosan elkerülhető minden ütközés, de ha ennél magasabb illető érkezik, azért figyelmeztessük az esetleges veszélyforrásra.
A konyhában az a terület ahol a legtöbb fényre van szükségünk, az a konyhaasztal. Persze használhatnánk sima műtőslámpát, vagy a plafonra szerelt reflektor is, de mi azt szeretnénk hogy jól is mutasson. A zöldségek, húsok feldolgozásánál megfelelően látnunk kell, a saláták fűszerezésénél szintúgy, hogy ne érjen minket meglepetés a későbbiekben.
Ha különálló konyhaszigetünk van, akkor viszonylag egyszerű a dolgunk: három függőlámpa az asztal fölé, amely közvetlen fényt biztosít a konyhai tevékenységekhez is és még dizájnosan is mutat.
Variálhatunk a lámpa színeivel is, de ha homogénebb a színösszeállítás, maradjunk az egyszínűnél. Itt annyira nem kell tartanunk hogy útban lesznek a fejek mint a lépcsőháznál, így merészebben belógathatjuk 60-70 cm-re a plafontól, vagy 2 méterre a padlótól.
Amennyiben az asztal beépített a szekrényrendszerbe és nem különálló, a falilámpákat érdemes a plafont három egyenlő részére szétosztva a méterenkénti 6 cm-es zsínórhosszal lógatni és kiegészíteni led fényekkel.
Háló, nappali és fürdőszoba
A hálószobai fényviszonyok kialakítása igencsak eltér a többi helyiségben található világítástól. Itt nincs szükség sziporkázó fényekre, mindent beterítő fényáradatra. Puha fényárnyalatokkal operálunk, ami elősegíti a pihenést, a könnyed elalvást és a kényelem érzetét. Ezért érdemes 4-5 lámpát fellógatni oldalanként és a fény erősségét csökkentő (akár papír) búrával beborítani az égőket.
További nagy előnye a mennyezeti lámpáknak a kisebb alapterületű helyiségekben, hogyha nincsen, vagy nem fér el az éjjeli asztalunk az ágy mellett akkor sem probléma hova tenni a lámpát, hiszen a plafonról lóg. Azoknak, akik elalvás előtt még szeretnek olvasgatni, érdemes a legalsó lámpa fényét erősebbre hagyniuk (áttetszőbb búrával használni), így az olvasás sem fogja rontani a látásukat.
A nappaliban a falilámpákat kiválóan használhatjuk különféle területek, sarkok vagy bútordarabok hangsúlyozására. Például ha mélyen belógatjuk egy kávézóasztal fölé, az eléggé extravagánsnak fog hatni, arról nem is beszélve, hogy a vendégeink nem ütik bele a fejüket sem. Itt is variálhatunk az égők magasságával és színével is, ami a legjobban passzol az enteriőrhöz.
Ha a nappali központ eleme egy nagyobb kép vagy szobor, ezeket ugyancsak hangsúlyosabbá tehetjük a függő lámpáinkkal.
A fürdőszobákkal egy kicsit nehezebb a dolgunk, hiszen ott fontos a megfelelő világítás amikor szépítkezünk, ezért alaposan meg kell terveznünk a fények beállítását. Hogy ne maradjon árnyékban az arcunk egyetlen területe sem (az állunk, az orcánk és a szemek alatt a kritikus területek) érdemes szemmagasságba, a mosdótál fölött 45-50 cm-re elhelyezni a lámpát.
Ha relaxálni kívánnánk egy forró habfürdőben, imitálhatjuk velük akár a gyertyafényt is, hiszen a mozaikszerű csempékről tükröződő fény nagyon jól utánozza a gyertya lángjának világát.
Gyors és könnyű kivitelezés
Ha nem vagyunk ezermester beállítottságúak és a dolgokat inkább megtervezni tudjuk, mint kivitelezni, keressünk meg egy hozzáértőt, aki segít nekünk felszerelni és beállítani a zsinór hosszát valamint a borítások cseréjében. Gyakorlottabb szerelőknek az alábbi videó nyújthat kiindulást a lámpa megfelelő kábelezéséhez.
Otthonunkban a függő lámpákkal könnyen variálható világítást kapunk, amivel lakásunkat a legkülönfélébb megvilágításba helyezhetjük. Hangsúlyozhatunk és kiemelhetünk velük dekorációt vagy teret a lakásban, hangulatot kelthetünk és fokozhatunk ezekkel a kiváló minimalista eszközökkel.
Hiszek abban, hogy te, és a kreativitásod, közösen, különlegessé tudjátok tenni az otthonodat. A projektjeimmel és a cikkijeimmel be szeretném bizonyítani nektek, hogy bárki lehet kreatív egy kis segítséggel. Kattints ide, hogy jobban megismerhess!