Hogyan alkalmazzuk a kék színt és hogyan hat ránk?
Otthon berendezéseA kék a spektrum hideg végénél található. A természet birodalmában ez a szín a végtelen ég színe. Az ég azért kék, mert a nap fénye a kékkel megegyező hullámhosszú légköri részecskéket szétszórja, és ez által kék fény tükröződik minden irányba.
Érzelmileg a kéket a szomorúsággal és a depresszióval hozzák kapcsolatba („I feel blue”), mindazonáltal a kék a béke és nyugalom érzetét kelti, ezért nagyon jól illik meditációs terembe, vagy olyan helyiségbe, ahol relaxálni szeretnénk. A vörössel ellentétben a kék a tágasság színe, használatával a kis terek nagyobbnak tűnnek.
A kék szín nyugtató és igen előnyös a lakberendezésben – sokaknak viszont az jut róla eszébe, hogy hideggé, rideggé teszi a helyiséget. Ez egy helytelen felvetés, hiszen jól kombinálva és többféle árnyalatot használva, valamint egyéb színekkel kiegészítve egyáltalán nem kelt hideg hatást.
A kék szín bármelyik helyiségben jól mutat, nappaliban, hálószobában, gyerekszobában, fürdőszobában, de még az előtérben vagy dolgozószobában is! Pihentető, nyugtató hatású, így legfőképpen hálószobába, nappaliba szokták ajánlani. A testre és a lélekre is egyaránt jótékony hatással van, így ideális azok számára, akiknek szükségük van a kikapcsolódásra egy hosszú munkanap után. Ezért alapszínnek ez tökéletes választás lehet.
A kék sötétebb árnyalata már egy elegánsabb, férfiasabb megjelenést kölcsönöz a helyiségnek, így általában legénylakásokba vagy dolgozószobába ajánlják. Inspiráló és növeli a teljesítőképességet. Nyilvánvaló, hogy ha csak a kék különböző árnyalatait használnánk egy helyiségben, akkor az unalmas, egyhangú és rideg lenne. Ezért fontos, hogy más, semleges színekkel is kiegészítsük – bézs és barna színekkel családias, barátságos légkört hozhatunk létre – természetesen még egy kis fehérrel kiegészítve, hogy ne legyen túl sötét a tér.
Ha nem szeretne túl nagy átalakítást, akkor csak egy kis festésre van szükség – fesse az egész helyiséget a kék valamelyik különleges árnyalatára, például türkizre, a padlótól egészen a mennyezetig.
A fürdőszobában lehet ez remek megoldás, hiszen ott a berendezés általában fehér, tehát semleges színű és nem túlzsúfolt, így megmarad a kellemes hatás. És végül, de nem utolsó sorban, egy másik egyszerű módja annak, hogy a kék színt becsempésszük a lakásba, az a kiegészítőkben rejlik. Kék párnák, szőnyegek, függönyök és stb. és máris kellemesebb, nyugtatóbb hatású a helyiség.
A kék sötétebb árnyalatainak azonban nem szabad a kiegészítő színnél nagyobb szerepet szánni. Ezek ugyanis negatívan hatnak a szervezetre: hosszútávon rontják a közérzetet, kedvetlenné tesznek, és a kilátástalanság érzésével töltenek meg.
Nézzünk néhány helyiséget, melyben jól kombinálva hasznunkra lehet a kék szín használata.
Dolgozószoba
A kék szín segíti a koncentrációt, a befelé fordulást, serkenti a kreativitást, megnyugtat, ezért elsősorban olyan dolgozószobákba ajánljuk, ahol inspirációra, kreativitásra, nyugodt hangulatra van szükség a munkavégzéshez. Ideális lehet művészemberek, írók, újságírók, formatervezők, designerek, divattervezők dolgozójának színeként. Alkalmazzuk kis felületen, kiegészítő színként. Az alábbi képen például nagyon kreatívan a beépített polcok hátsó fala lett türkizkékre színezve, míg az uralkodó szín a szobában a fehér maradt. A dekorációban kellemes összhangot lelünk a türkiz, a rózsaszín és a bézs színek vegyítésével. Érdemes kipróbálni.
Nappali
Az alábbi nappali nagyon jól példázza, hogy a kék kiegészítő színként mennyire jól használható. Itt is érvényesül a kevesebb több elve, miszerint jó ízléssel összepárosított , mondhatni ellentétes színek is nagyon jól mutatnak egymás mellett. A kékhez nyugodtan használhatjuk a narancs különböző árnyalatait, hiszen ezek komplementer, azaz kiegészítő színek. Ez annyit tesz, hogy a színkörön egymással szemben helyezkednek el így nagyon jó, harmonikus párost alkotnak együtt. Ha ezt a színpárosítást használjuk nagyon figyeljünk az arányokra, hogy mindkét szín érvényesülni tudjon.
Gyerekszoba
A kéket mindenki a fiúszobával azonosítja. Alább viszont jó példát láthatunk egy kék árnyalatú, virágmintás lányszobára is. Mindez csak jó ízlés és egy kis kreativitás kérdése. Visszatérve viszont a megszokott fiúgyerek – kék szoba verzióhoz, a kisfiúk még szívesen veszik, ha kékbe borítjuk őket és 4-5 éves korig ez még aranyos is. Ám, ha megkedveltük később sem kell lemondanunk erről a sokoldalú színről. Az idősebb fiúknak válasszunk semleges bézs, tojáshéj, vagy nagyon világos barna falszínt. Ez ad egy kicsit komolyabb alaphangulatot a tinédzser lurkók szobájának. Ezután már nyugodtan lehet kék az ágy, a komód, a függöny, a díszpárna, sőt, ha nagyon tinis szobát szeretnénk bedobhatunk egy kis farmer mintát is. 🙂
Fürdőszoba
Ebben a helyiségben kékkel minden megengedett, hiszen a kék a víz színe. Kék csempe, kék mozaikpadló, kék fal, kék kerámia mosdó. Bármi jöhet, csak NE vigyük túlzásba.
Hálószoba
Ebbe a szobába nyugodtan választhatjuk a kék egy sötétebb árnyalatát, de vigyázzunk, ne essünk át a ló túloldalára. Ha a hálónk nélkülözi a természetes fényt, de ragaszkodnánk a kobaltkék vagy a királykék falhoz, megtehetjük, de csak egy sávban használjuk a színt. Például az ágy fejtámlája mögött kiemelhetünk vele egy szakaszt a falon, a továbbiakban viszont semleges világos színt válasszunk mellé a fal többi részére illetve ágy takarónak is. Az alábbi képen ez tökéletesen valósul meg.
Előtér
Itt is érvényes mindaz, ami eddig elhangzott. Használjuk bátran, de mérsékletesen a színt. Figyeljünk az arányokra. Az előtér sem különbözik semmiben a többi helyiségtől. Egy apró sötét helyiséget világosíthatunk vidám kékkel, ellenben tágas napfényes előtérben bátran használhatunk sötétebb árnyalatot is. Játszhatunk a különböző felületekkel, textúrákkal, anyagokkal, mint a képen is, így izgalmas és harmonikus kombinációk jöhetnek létre.